Stálezelené keře

Stálezelené keře

Listy stálezelených listnatých keřů vytrvávají na rostlině déle než jeden kalendářní rok. V porovnání s opadavými listy jsou stálezelené výrazně tvrdší, kožovité, lesklé a tmavě zelené.

PROZKOUMAT

Původní druhy pochází z klimaticky příznivějších oblastí, proto vyžadují i v zimním období dostatek vláhy a chráněná stanoviště před promrznutím. Plné slunce dřeviny vysušuje, hrozí i spálení, proto upřednostňují přistínění.

V Žehušicích Vám nabízíme jak dřeviny vhodné na založení živého plotu např. takzvané bobkovišně (Prunus laurocerasus), blýskavky (Photinia x fraseri), hlohyně (Pyracantha), dřišťál (Berberis julianae a verruculosa), střemcha (Prunus), tak i keře ryze vřesovištní př. rododenrony (Rhododendron), azalky (Azalea) atd.

Dále nesmíme opomenout půdopokryvné keře, které se skvěle hodí k výsadbě na zahradní svahy - skalník (Cotoneaster dammeri, C. salicifolius), brslen (Euonymus fortunei) a druhy vhodné k dekoraci a vazbě - mahónie (Mahonia), cesmína (Ilex).

Další skupinu stálezelených dřevin tvoří kaliny (Viburnum). Mají nápadně tuhé, vrásčitě lesklé, tmavé listy. V parkových úpravách je bezesporu nejpoužívanější kalina vrásčitolistá (Viburnum x rhytidophyllum) a český vyšlechtěný kultivar kalina pražská (V. ´Pragense‘), která vyniká sytě červenými plody, jež si uchovává až do jara. Další alternativou je i kalina Davidova (V. davidii).

Všechny druhy pro Vás máme připraveny!